شهادت مظلومانه شیخ حسن شحاته ویارانش

عالم معروف اهل بیت (ع) در مصر در حمله گروهی از طرفداران جریانهای افراطی و تکفیری به همراه ۳ تن از یارانش به صورت بسیار فجیعی کشته شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، این حمله روز یک‌شنبه (۲ تیر، ۲۳ ژوئن) هنگامی رخ داد که جمعیتی صدها نفر به خانه شیخ حسن شحاته، روحانی شیعه مصر، در روستای ابومسلم حمله کردند و آن‌جا را به آتش کشیدند.

شهید حسن شحاته
این گروه از شیعیان به مناسبت نیمه شعبان در منزل یکی از شیعیان در روستای ابومسلم در الجیزه گردهم آمده بودند که  توسط تعدادی از سلفی های تندرو هدف حمله قرار گرفته و در جریان ضرب و شتم این شیعیان چهار نفر از آنها از جمله شیخ "حسن شحاته" از رهبران شیعه کشته شدند.
این در حالی است که بر اساس گزارش ها گروه های سلفی طی هفته های اخیر از طریق خطبه های نماز جمعه به خشونت و درگیری علیه شیعیان تحریک شدند.

شهید شحاته
 شیعیان و اقلیت های دینی دیگر در مصر از جمله مسیحی های قبطی از زمان محمد مرسی و به قدرت رسیدن جمعیت اخوان المسلمین با درگیری های طایفه ای روبرو هستند.

حسن شحاته کیست ؟


حسن فرزند محمد فرزند شحاته فرزند موسی العنانی ، یکی از علما و رهبران شیعیان اهل البیت (ع) در مصر روز 13 ذی حجه سال 1365 هجری قمری برابر با 10 نوامبر 1946 در شهر هربیط از توابع ابوکبیر در استان الشرقیه دیده به جهان گشود.
در خانواده ای حنفی مذهب رشد نمود اما در سال 1996 میلادی رسما شیعه شدن خود را اعلام کرد که بر اثر ان به مدت 3 ماه با اتهام (توهین به ادیان) به زندان انداخته شد.
در سال 2009 نیز به همراه 300 تن از شیعیان مصر بار دیگر بازداشت و زندانی گردید ، در اخرین سالهای عمر خود نیز ممنوع الخروج شده بود .


فعالیت های شحاته :

مطبوعات مصر شحاته را جنجالی ترین عالم دینی این کشور توصیف کرده اند.
شحاته معروف به علامه و عالم الازهر بود و پیش نمازی یکی از بزرگترین مساجد قاهره را به عهده داشت و سال 1973 مسئول امور عقیدتی یگان مهندسی ارتش مصر بود و برنامه های علمی در تلویزیون ، رادیو و مساجد برگزار می کرد .
هزاران نفر از مردم مصر در مسجد شحاته جمع می شدند تا به وی اقتدا کنند و سخنانش را بشنوند سخنانی که حاوی واقعیت ها و حب اهل بیت (ع) بود و در این سخنان ستمکاران ، منافقان و فرقه های گمراه را رسوا می کرد.
درحالیکه این مسجد مقابل سفارت رژیم صهیونیستی در قاهره قرار داشت، شحاته با صدای بلند اقدامات صهیونیست ها را محکوم می کرد به نحوی که هنگام سخنرانی شحاته تدابیر شدید امنیتی اطراف این سفارتخانه اجرا می شد .
شحاته فقط عالم دینی الازهر نبود بلکه یکی از اساتید برجسته ای بود که بسیاری از علمای امروز ازهر از شاگردان وی بوده اند که پای درس وی می نشستند.
عالمان ازهر من جمله شیخ طنطاوی او را به خوبی میشناسند زیرا هم دوره ای های وی بودند.  
علمای بزرگ الازهر هم شحاته را می شناسند زیرا با آنها همدرس بود. از دوران کودکی حب حضرت علی (ع) در قلبش بود هر چند در آن دوران پیرو مکتب اهل بیت (ع) نبود .ست.
نشانه های حب اهل بیت و بغض و کینه اعدای انها از همان سالهای ابتدایی زندگی شیخ حسن قابل مشاهده بود ، او هم واره به اساتید خود میگفت: هر چه میخواهید بگویید لکن پیامبر و امیر المومنین و زهرای اطهر و حسنین درختی واحد هستند و ثمره انها نیز واحد است .
مسیر شیخ شهید به مذهب حق مسیری کوتاه نبوده بلکه 50 سال از زندگی شیخ را به خود اختصاص داده بود که در پایان  پیامبر خدا را در خواب میبیند تا بعد از ان شیخ تشیع خود و برائت از اعدای اهل البیت را به صورت رسمی و در سخنرانی ها و منابر مختلف اعلام میکند. که نتیجه ان پیروی صد ها تن از مسلمانان مصر از شیخ شهید و پیوستن به مذهب حق جعفری بود.
شیخ شهید در این باره میگوید: از کودکی با عشق به اهل بیت (ع) بزرگ شده ام چرا که پدرم همواره ما را با عشق انان تربیت نمود و همیشه برای ما از شخصیت حضرت امیر (ع) صحبت میکرد و میگفت: پسرم امیر المومنین حامی دین اسلام بود ، پیامبر اگر به تنهایی در مسیری حرکت میکرد او را اذیت میکردند ولی اگر حضرت علی با او بود کسی جرات نزدیک شدن به انان را نمیکرد.
بین سالهای 1994 تا 1996 تمرکز خود را به بحث در باره مذهب حق معطوف کردم که در پایان به حمد الله به صراط مستقیم و تمسک به حبل المتین هدایت شدم .
شحاته همچنین تأکید می کرد: با صوفی ها 20 سال هم صحبت بودم و سرانجام به این نتیجه رسیدم که صوفی ها در این زمان چند دسته بوده و یک گروه مقید به احکام اسلامی نیستند و به ادعای اینکه به آخرین مراتب ایمان رسیده اند ، نماز را ترک کرده اند و خود را بی نیاز از نماز می دانند و گروهی نیز استاد چپاول اموال مردم به روش های مختلف است و سومین گروه نیز از صوفی گری بجز طبل و بوق زدن چیزی نمی داند .
شحاته درباره وهابی ها گفته است: " در مساجد به دشمنان اهل بیت (ع) از جمله وهابی ها حمله می کنم. وهابی ها چهره اسلام را مخدوش کرده اند و عقاید نادرستی دارند به نحوی که معتقد به هیچ یک از ائمه (ع) نیستند و فقط " ابن تیمیه" را قبول دارند و شأن وی را بالاتر از شأن پیامبر اسلام (ص) می دانند در حالی که طبق کتب علمی و تاریخی ابن تیمیه از لحاظ اعتقادات دینی فردی مشکوک است."
شحاته ماجرای گرویدن به مکتب اهل بیت (ع) را اینگونه نقل کرده است: از سال 1994 تا سال 1996 مُجدانه برای کشف حقیقت تلاش کردم و سرانجام به حقیقت دست یافتم و به مکتب اهل بیت (ع) گرویدم و شروع به اظهار حب اهل بیت (ع) در هر محل و منطقه محل سکونتم کردم تا وظیفه ام را انجام دهم و مسلمانان را با واقعیتی که قرن ها مخفی نگه داشته شده بود ، آشنا کنم .

نحوه شهادت شحاته ویارانش:
شحاته دوم تیر ماه 92 به همراه گروهی از پیروان مکتب اهل بیت (ع) می خواستند مراسمی را به مناسبت نیمه شعبان در خانه یک از این افراد در روستای ابومسلم برگزار کنند که پیش از آغاز مراسم گروهی از سلفی های افراطی و تعدادی از ساکنین این روستا به خانه مذکور حمله می کنند  و واین عالم مجاهد را باتعدادی از همراهانش  به شدت مورد ضرب و جرح قرار داده وبه شهادت می رسانند .

/ 0 نظر / 25 بازدید