ضرورت آموزش سلامت معنوی به خانواده‌ها،

رئیس انستیتو روانپزشکی تهران در گفت‌وگو با فارس:
آموزش سلامت معنوی به خانواده‌ها، خیانت به همسر را کم می‌کند

رئیس انستیتو روانپزشکی تهران با تأکید بر آموزش سلامت معنوی به صورت علمی گفت: سلامت معنوی باید به صورت عمومی به همه خانواده‌ها آموزش داده می‌شود تا از میزان بی‌وفایی و خیانت به همسر کم شود.

خبرگزاری فارس: آموزش سلامت معنوی به خانواده‌ها، خیانت به همسر را کم می‌کند
 

جعفر بوالهری در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان فارس، گفت: مردم نسبت به سلامت معنوی اطلاعی ندارند اما این نوع از سلامت در محافل علمی و دانشگاهی مطرح است. ما سالها روی این موضوع کار کرده‌ایم تا هر طیف از مشکلات گروه‌های زنان متأهل، مطلقه، دختران مجرد، جوانان، بیکاران، معتادان و ... را به صورت علمی برطرف کنیم.

وی ادامه داد: در دنیا راه‌حل‌های شناخته ‌شده‌ای وجود دارد و بر پایه روش‌های علمی به صورت خاص و روش‌های علمی مبتنی بر سلامت معنوی مشکلات امروز جوامع را برطرف می‌کنند.

رئیس انستیتو روانپزشکی تهران گفت: به عنوان مثال در سالهای اخیر تا حدی خیانت به همسر نسبت به گذشته بیشتر شده است و به همین دلیل مطالعات زیادی در این زمینه انجام شده تا دلایل اینکه  برخیافراد متأهل پس از ازدواج به صورت آرام آرام و مخفیانه به همسران خود خیانت می‌کنند بررسی شود.

وی با بیان اینکه هزاران مقاله علمی در دنیا در این مورد نوشته شده است گفت: باید وزارتخانه‌های بهداشت،فرهنگ و ارشاد اسلامی و وزارت آموزش و پرورش این مدل‌ها را استفاده کنند و از افراد نظریه‌پرداز و کارشناسان این حوزه بهره بگیرند تا از روش‌های گمانه‌زنی و پلیسی پرهیز شده و در مقابل روش‌های تربیتی و مشاوره‌ای جای آن را بگیرد.

رئیس دانشکده علوم رفتاری و سلامت روان ادامه داد: روی موضوع بی‌وفایی و خیانت به همسر تحقیقات بسیاری کرده‌ایم و چنانچه شرایط آن مهیا باشد با دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور همکاری‌های لازم را انجام می‌دهیم تا کارگاه‌های آموزشی برای والدین برگزار شود و از این طریق نحوه تعامل زن و شوهر آموزش داده شده و در نهایت از خیانت جلوگیری شود.

وی ادامه داد: متأسفانه می‌بینیم گاهی دختران جوانی که از شهرهای کوچک یا روستاها وارد زندگی شهری بزرگتری شده و تنها رها می‌شوند برای رها شدن از این تنهایی به سمت ازدواج کردن می‌روند و این بدون آموزش‌های لازم از سوی والدین خطرناک است.

بوالهری گفت: در مقابل باید آموزش‌های مداخله‌ای، مشاوره‌ای و درمانی لازم برای گروه‌های مختلف استفاده شود.

رئیس انستیتو روانپزشکی تهران در پاسخ به اینکه با وجود آشنایی مردم با سلامت معنوی اما چرا بعضی از اختلالات روانی بیشتر شده است گفت: آموزه‌های دینی و معنوی ما متناسب با  روش‌های علمی به روز نشده است و اغلب آموزه‌ها عمومی است.

وی گفت: به همه می‌گوییم دروغ نگوییم چون بد است اما باید ابتدا تعریف دروغ را تبدیل به یک برنامه آموزشی کنیم و با حضور کارشناسان و با زبان نوجوانان به آنها آموزش دهیم.

بوالهری افزود: آموزش سلامت معنوی از طریق آموزش عمومی و رسانه‌ها امکانپذیر نیست و مردم در مقابل آن مقاومت می‌کنند

/ 0 نظر / 15 بازدید