همراه با خورشید

این وبلاگ امکانی برای همراهی و همدلی با دانشجویان است

صالحی هم به خیل منتقدان بی‌سواد ملحق شد
نویسنده : علی اصغر کاملی - ساعت ۳:٠۳ ‎ق.ظ روز جمعه ٢٥ تیر ۱۳٩٥
 
علی اکبر صالحی از جمله اعضای ارشد تیم هسته‌ای کشورمان است که در هر مرحله‌ انتقاداتی را نسبت به اجرایی شدن برجام ابراز داشته و بعضا با واکنش منفی روحانی مواجه شده است.

برجام به خط قرمز دولت تبدیل شده است؟/ صالحی هم به خیل منتقدان بی‌سواد ملحق شد؟

 علی‌اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی که ازجمله مقامات ارشد تیم هسته‌ای کشورمان است در چندین مرحله از بدعهدی طرف غربی ازجمله آمریکایی‌ها در توافق هسته‌ای و برجام سخن گفته است.

اولین بار این صالحی بود که لفظ «دبه در آوردن»‌ طرف مقابل را درباره بدعهدی آمریکایی‌ها به کار برد. او در اردیبهشت سال 94 در مقابل کارشکنی‌های آمریکا گفت که «طرف مقابل دبه درآورده است» اما بعد از مدتی با وخامت اوضاع جسمی‌اش روانه بیمارستان شد و مطرح کرد که «دبه درآوردن را به مزاح گفتم ودبه کردن آمریکایی‌ها در مذاکرات هسته‌ای خیلی جدی نیست و به‌جایی نمی‌رسد.»

صالحی در اسفندماه سال 94 نیز اعلام کرد طرف آمریکایی در عمل به تعهدات خود تأخیر دارد. رئیس سازمان انرژی اتمی در این رابطه به وبگاه «العربیه جدید»‌ گفت: «تهران به آنچه باید، متعهد است، اما تأخیری در طرف مقابل هست که مسئولیتش هم با خودش است. هیچ مانع مشخصی وجود ندارد اما منظورم اینجا، تاخیرشان در اجرای برخی نقاط به شکل کامل است.»

این سخنان اما به مذاق رئیس‌جمهور خوش نیامد و روحانی در واکنشی جالب گفت: «ایشان وزیر اقتصاد و رئیس‌کل بانک مرکزی نیست، وزیر خارجه هم الآن نیست، ایشان مسئول سازمان انرژی اتمی است.»

علی‌اکبر صالحی همچنین 14 فروردین امسال دوباره تأکید کرده است که، «هنوز شرایط رفع تحریم انجام نشده است، هنوز بانک‌های بزرگ پا پیش نگذاشته‌اند، دلیلش این است که در زمان تحریم مجازات‌های سنگینی شده‌اند و هنوز از ارتباط با ایران ترس دارند. الآن هم بخشی از اقداماتی که آن‌ها باید انجام می‌دادند بر اساس برداشت ما هنوز همه قدم‌ها را برنداشته‌اند.»

این در حالی است که صالحی در برنامه گفتگوی ویژه خبری 21 فروردین سال جاری در مقابل سؤال مجری از برجام از پاسخ استنکاف کرد و گفت به من گفته‌شده که فقط درمورد مسائل فنی صحبت کنم اگرچه نسبت به بقیه مسائل برجام مطلع هستم.[5]

اما رئیس سازمان انرژی اتمی اخیراً سکوت خود در ماجرای برجام را شکسته و ادعاهای اخیر مرکل و بان‌کی‌مون را بیانگر توطئه‌ای جدید علیه ایران دانسته و گفته است: «احساس می‌کنم در حال زمینه‌چینی و پخت‌وپز علیه ما هستند و باید گوش به زنگ باشیم.»

وی در سخنانی کنایه‌دار به رئیس‌جمهور نیز مطرح کرده است:‌«حالا من این را می‌توانم بگویم و دوستی نمی‌تواند به من اعتراض کند که مثلاً آقا شما وزیر اقتصاد و یا رئیس بانک مرکزی و یا وزیر امور خارجه نیستید چراکه حداقل از نظر علمی 40 سال استاد دانشگاه هستم، لذا این را می‌توانم بگویم.]